Kabelky a kožené výrobky Odzuzičky
Výroba našich kabeliek je niekoľkohodinový proces, pri ktorom používame najkvalitnejšie, najpevnejšie materiály, čiže Vaša kabelka, peňaženka, či opasok Vás budú sprevádzať dlhé roky. Pri „skutočnej“ koži žiadne mechanické poškodenie nie je také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá, okrem prejdenia autom alebo rez nožom resp. inej katasrofy. Poškrabanie nechtami zahladíte prevažne prstom, hlboké „rany“ si žiadajú krémik alebo olejček. Na naše kabelky používame hrubé drevo, preto sa Vám nezlomia pri bežnom zaobchádzaní (a väčšina ani pri tom horšom).
Spracovanie drevených komponentov Odzuzičky
Drevené časti si vygravírujeme pomocou lasera, ručne ich maľujeme, nazdobíme kamienkami. Drevo brúsime a lakujeme ručne niekoľkokrát až do jemného efektu. Na maľbu a zdobenie vytvárame a nanášame živicu, ktorá dokonale chráni farby pred ich poškodením.
Koža Odzuzičky
Na výrobu uprednostňujeme „skutočnú“ kvalitnú kožu, ktorá sa pri veľkovýrobe využíva predovšetkým len na opasky a topánky, teda o jej kvalite sa nedá pochybovať. Uprednostňujeme hrubú kožu od 1 do 3 mm podľa modelu, či strihu kabelky. Našou novinkou je úprava rubovej strany kože a vystužovanie tenších mäkších koží podšívkou. Podšívku používame výlučne najkvalitnejšiu, teda koženú lícovú (koženku a štiepenku nepoužívame) koženpe lícovou kožou. Pri hrubých kožiach nepoužívame podšívku vôbec, ale povrch upravujeme špeciálym finišérom.
Prečo uprednostňujeme „surové“ vnútro? Aby sa každá zákazníčka mohla presvedčiť, že ide o skutočne kvalitnú kožu. Kožené produkty vyrábame ručne z prevažne hovädzej kože. Koziu a jahňaciu kožu komponujeme prevažne do peňaženiek, kvôli jej jedinečnému vzhľadu a tenkosti.
Koža je prírodný materiál, preto sa vyznačuje svojimi charakteristickými znakmi, ktoré zvýrazňujú jej autentickosť, teda farebné rozdiely, škrabance, jazvičky, vrásky, mnohotvárnosť lícovej kresby a pod.
Pred odosielaním výrobkov z kože, teda anilínové kože, crazy kože a pigmentované kože ošetrujeme olejom alebo balzamom s obsahom včelieho vosku. Preto Vaša kabelka príde o 1 až 2 odtiene tmavšia. Teda kabelka Vám bude pôsobením svetla a sucha postupne svetlieť do požadovaného odtieňa, avšak nosením Vám budú niektoré typy koží (prírodná hladenica, anilínové, crazy a brúsené) z pohľadu farebnosti pracovať, svetlieť, tmavnúť a vytvárať patinu.
Hladenica prírodná
Hladenica je vysoko kvalitná koža, neupravovaná, opracúva sa tzv. procesom činenia, teda stabilizáciou, a to buď prírodnou metódou triesločinením, alebo činením chrómom.
Prírodná hladenica má svoju štruktúru, nie je prekrývaná farbou ako je to pri lakovaných kožiach. Je to lícová koža ponechaná v prírodnom stave, teda patrí medzi najkvalitnejšie s príjemným dojmom. Preto má od prírody svoje „nedostatky“, teda kresba kože, ohyby a jazvičky, škrabančeky.
Prírodná hladenica je ľahko pošriabateľná, preto ako novinku kožu upravujeme špeciálnymi finiš prípravkami na ochranu pred poškriabaním. Táto hladenica má lesklý povrch, no stále si zachováva prírodný charakter.
Každá hladenica chytá patinu a tmavne, resp. „stále žije“, časom mäkne, tmavne a starne do krásy.
Naše farbené hladenice
Prírodnú hladenicu farbíme ručne moridlami rôznymi spôsobmi maľby. Na záver používame finiš prípravky, ktoré zaručujú stálosť kože, a jej vysokú odolnosť. Prírodná hladenica, má však svoju kresbu, štruktúru, a „nedostatky“, ktoré sa finiš prípravkami sa ešte viac zvýraznia. Koža je farbená iba z lícovej strany.
Každá hladenica chytá patinu a tmavne, resp. „stále žije“, časom mäkne, tmavne a starne do krásy.
Nikdy človek nedokáže nafarbiť dve hladenice rovnako, preto sú v nej farebné rozdiely.
Hladenica farbená, crazy horse
Farbené hladenice - anilínové kože sú farbené v sudoch farbivami. Povrch je upravovaný iba farbami, nie ochrannými prípravkami. Preto si zachováva vzhľad prírodnej kože, teda jednofarebný nános nie je rovnomerný, sú viditeľné jazvičky a vrásky. Každá koža sa mení inak, čo zvýrazňuje originalitu výrobku. Tento typ hladenice je ale pomerne náročný na údržbu. Pomerne ľahko saje vodu, ľahko sa zašpiní a reaguje na slnečné svetlo. Slniečko napomáha vytvárať na koži patinu.
Takouto sú aj crazy kože, ktoré majú efekt starnutia. Tento efekt je dosiahnutý spôsobom výroby, pri ktorom sa na svetlý podklad nanáša tmavšia farba. Táto koža je typická vintage patinou.
Farbená hladenica ako aj crazy kože môžu zozačiatku trochu farbiť, kvôli tomu, že nie je na ne aplikovaný finiš prípravok, ktorý by zničil jej efekt prirodzenosti.
Tieto typy koží sú ľahko poškriabateľné ostrým predmetom a nechtami. To však zvýrazní efekt „starnutia“ kože, zvýrazní jej prirodzenosť. Avšak so škrabancami si ľahko poradíte už len potretím prstom.
Pigmentované kože
Semi- anilínové kože – ľahko pigmentovaná koža
Sú rovnako namáčané do anilínovej farby, ale na ich ošetrenie sa používajú už aj finiš prípravky v slabej miere, resp. prírodnými prípravkami, teda procesom s včelím voskom. Je zachovaný jej prírodný vzhľad, póry nie sú uzavreté a koža nie je úplne chránená povrchovou úpravou. Koža je mäkká, pružná napriek tomu, že je hrubá. Tieto kože podľa pevnosti a potreby vystužujeme podšívkou.
Pigmentovaná koža
Hovädzia koža, ktorá je činená chrómom. Môže byť farbená, avšak už nie je prirodzená, nevidno reálnu kresbu kože, resp len máličko. Nemení sa, a nechytá patinu, ale ani nedýcha. Je mäkká, napriek tomu, že je hrubá, ale je tvrdšia než semi – anilínová koža. Tieto kože podľa pevnosti a potreby vystužujeme podšívkou.
Lakovaná koža
Lícová koža, ktorá je po jej opracovaní a farbení lakovaná špeciálnymi lakmi vo vysokom nánose laku. Tá jednoliata lesklá koža, ktorá už ani nevyzerá ako koža. Lakovanú kožu nájdete v našich výrobkoch iba zriedka, používame ju na výrazné detaily.
Brúsené kože Nubuk a Semiš
Nubuk
Nubuk je prírodná koža, ktorá s opracúva brúsením lícovej časti kože. Čím zostáva stále vysoko kvalitná. Týmto spôsobom opracovania kože (kefovaním vlákien) môže vzniknúť efekt „písania prstom“. Nubuk sa spracováva z kvalitných vonkajších lícovín, ktoré sa zdrsňujú. Nubuk si zachováva prírodný vzhľad kože, teda ide o podobný typ kože ako anilínová koža, len je zbrúsená. Rovnako ako anilínová koža, táto koža chytá pomerne skoro patinu a vyžaduje si starostlivosť a šetrné zaobchádzanie. Je citlivá na svetlo a špinu.
Semiš
Semiš je opracovaná koža z rubovej strany. Teda rozdiel medzi semišom a nubukom je v tom, že semiš má dlhšie vlákna. Čo sa týka vlastností kože, semiš nie je o nič horší než nubuk.
Ide o rovnako citlivú kožu.
Pri výrobkoch z brúsenej kože sa spočiatku môžu uvoľňovať zvyšky brúsneho prachu. Ale nie je to púšťanie farby.
Starostlivosť o kožu
Každý typ kože je jedinečný, a preto si vyžaduje individuálnu starostlivosť.
Pravidelnou starostlivosťou predĺžite životnosť vašich kožených výrobkov. Výrobky z kože, ale aj z dreva netreba zbytočne vystavovať dažďu, snehu, vlhkosti, ani dlhodobému slnečnému žiareniu, silnému znečisteniu, chemikáliám, poškriabaniu, zatrhnutiu.
Naše výrobky sú spracované z kvalitných materiálov detailným prepracovaním dreva a kože, lepením a šitím voskovou veľmi pevnou niťou a silným ručným stehom, ktorý vytvára vnútri produktu uzlík. Snažíme sa, aby vám náš výrobok poslúžil dlho. Preto, vám odporúčame dodržiavať zásady starostlivosti o kožu (drevo):
-
Keď sa Vám koža zamočí, nechajte ju schnúť prirodzene, nesušte ju na slnku, ani pri tepelnom zdroji.
-
Chráňte výrobok pred priamym dlhodobým vystavením svetla a hlavne slnka, čím si môžete poškodiť farbu. To sa netýka bežného nosenia (vtedy sa Vám kabelôčka opáli - zosvetlí, stmaví, pekne rovnomerne). Na uskladnenie na dlhší čas, používajte našu krabičku, resp. nejaké textilné vrecko.
-
Vyhýbajte sa chemikáliám obsahujúcim alkohol, chlór a podobným „ničiteľom“ koži a dreva. Sem patria aj vlhčené utierky, tie obsahujú alkohol.
-
NIKDY KOŽU NEDRHNITE ZAMOKRA, VTEDY JU NIČÍTE. TRENIE KOŽE JE LEŠTENIE A VŽDY SA ROBÍ ZASUCHA!
-
Osobitnú starostlivosť si vyžadujú výrobky z materiálov vo svetlých farbách. Nutná je častejšie čistenie a šetrnejšie zaobchádzanie s výrobkom.
Starostlivosť o hladké kože
Hladkú kožu čistíme vlhkou handričkou (nie kefou), môžete použiť mydlovú vodu. Kožu treba utierať rovnomerne, netrieť. Kožu nikdy nenamáčajte do presiaknutia, a vždy ju nechávajte schnúť prirodzene, nie na slnku, ani tepelným zdrojom.
Kožu treba pravidelne ošetrovať prípravkami na kožu na báze včelieho vosku, teda maste, krémy. Kožu nikdy neumývajte vlhčenými utierkami, pretože obsahujú alkohol.
Starostlivosť o anilínové kože a crazy kože
O tieto typy koží sa treba starať pravidelne, predovšekým čistiť ich. Prach očistíte trochu navlhčenou jemnou handričkou (nie kefou). Malé škrabance zjemníte alebo odtránite iba potretím prstami zasucha (nie keď je koža vlhká). Kožu čistite jemne hladením, nedrhnite ju. Znečistené okraje od prachu sa čistia gumou na kožu, mastné škvrny sa nosením stratia.
Na umývanie týchto koží, nikdy nepoužívajte vlhčené utierky, pretože obsahujú alkohol. Najlepšie je vyhýbať sa dažďu. Ak však kožu namočíte, nechajte ju vždy schnúť prirodzene.
Tento typ kože môžete ošetrovať prípravkami s obsahom včelieho vosku, avšak netreba to preháňať, ona sama chytí patinu, treba ju iba občas poutierať vlhkou handričkou.
V prípade vzniku škvŕn od vody je možné je možné ich odstrániť gumou na kožu.
Starostlivosť o brúsenú kožu
Brúsené kože sa rýchlejšie zašpinia, kvôli ich drsnému povrchu, preto je starostlivosť o ňu náročnejšia. Samotná náročnosť čistenia spočíva v ochranných prostriedkoch, ktorými kožu ošetrujete (impregnačné prostriedky, brúsená koža sa nikdy nezmastňuje). Pri dôkladnej ochrane stačí očistenie pomocou krepovej kefy. V opačnom prípade je potrebné zvoliť špeciálnu čistiacu penu (dreveným častiam sa ale vyhnite). Necháte kožu volne uschnúť, nesušte ju na slnku, fénom ani na radiátore. Po úplnom zaschnutí ju očistíte kefou. Na čistú a suchú kožu znovu aplikujete impregnačný prostriedok.
Stopy po dažďových kvapkách alebo snehu a zlepené vlásky odstránite kefovaním všetkými smermi mäkkou krepovou kefkou až po úplnom vysušení, čím odstránite aj prach.
Veľmi znečistené miesta odstraňujte vždy mäkkou krepovou kefkou alebo pregumujete gumou na kožu.
Veľmi znečistenú brúsenú kožu, teda mastnotu odstránite práškom z kriedy alebo magnézia. Nanesiete ho v silnej vrstve na škvrnu a necháte pôsobiť 24 hodín. Potom je potrebné ho striasť, vyfúkať a vykefovať. Tento proces môžete opakovať. Škvrny od cukru odstránite handričkou namočenou vo vlažnej vode a vytriete dosucha.
BRÚSENÚ KOŽU NIKDY NEMASTITE KRÉMOM ANI MASŤAMI, ALE INPREGNUJTE PRÍPRAVKAMI NA BRÚSENÚ KOŽU
Starostlivosť o hladkú lakovanú kožu
Lakovaná koža je citlivá na mechanické poškodenie, preto ju čistíme veľmi mäkkou handričkou (nikdy kefou) a špeciálnym krémom najlepšie s obsahom včelieho vosku a prírodných olejov. Nepoužívajte na ňu impregnačné prípravky, tie by mohli poškodiť jej povrch.